A logo is not a brand, it’s only a symbol for a brand. A brand is much more than a logo”. Marty Neumeier”

“یک لوگو برند نیست، فقط یک نماد برای یک برند است. یک برند بسیار بیشتر از یک طراحی لوگو است.” مارتی نویمایر

 

طراحی لوگو (Logo Design) چیست؟

مصرف کننده معمولی 7 ثانیه طول می کشد تا درباره برند شما قضاوت کند.

مسلماً، این دریچه کوچکی برای شماست تا همه چیزهایی را که به عنوان یک شرکت ارائه می دهید و شما را از رقبا متمایز کند را نمایش دهید.

با طراحی لوگو، شما یک ابزار ارتباط بصری دارید که به شما کمک می کند پیام خود را به مخاطب منتقل کنید. لوگوها از متن، رنگ، شکل و تصاویر تشکیل شده اند. این به عنوان یک تصویر از خود است که مردم می توانند از آن برای ارتباط با برند شما استفاده کنند.
طراحی لوگو مدت‌هاست که توسط انسان‌ها برای نشان دادن محصولات، کار و خدماتشان استفاده می‌شود.

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد لوگوها بدانید را به شما آموزش می دهد.

هدف از طراحی لوگو چیست؟

علامت تجاری یا لوگو شما چیزی بیش از یک طرح برای زیبا کردن برند شما است.

جدا از اینکه چهره کسب و کار شماست، به شما امکان می دهد بر تصمیمات مصرف کننده تأثیر بگذارید. این تحقیق نشان داد که مصرف کنندگان برای هویت بصری یک شرکت ارزش قائل هستند.

این اولین چیزی است که می بینند و از آنها دعوت می کند تا در مورد کالاها و خدمات یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

تصویر تثبیت شده برند به شما امکان می دهد وفاداری به برند را نیز پرورش دهید. این به طور مثبت بر سرنخ های موجود و بالقوه تأثیر می گذارد. می توانید از این به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده کنید و ثبات برند را افزایش دهید، که می تواند درآمد شما را افزایش دهد.

چهار نوع متداول لوگو

آشنایی بیشتر با انواع مختلف طراحی لوگو به شما امکان می دهد گزینه های خود را گسترده تر کنید و به شما این امکان را می دهد که بفهمید کدام یک برای تجارت شما مناسب تر است.

1. لوگو تایپ Wordmark

لوگو تایپ طراحی کلمه است که کل نام کسب و کار شما را به تصویر می کشد. این به مخاطبان شما امکان می دهد تا با نام کامل شما بیشتر آشنا شوند و این گزینه ای عالی برای شرکت های جدید است.

طراحی لوگو Logo Design Wordmark

طراحی لوگو Logo Design Wordmark

2. لوگو لترمارک Lettermark

این طرح که به عنوان لوگوی مونوگرام یا لوگوی اولیه نیز شناخته می شود، از نام مختصر یک برند تشکیل شده است. این کار برای مشاغلی با نام‌های بلند یا برندهایی انجام می‌شود که می‌خواهند هویت بصری مختصری داشته باشند. همچنین انتخاب خوبی برای شرکت های معتبری است که مدتی فعالیت داشته اند.

طراحی لوگو Logo Design Lettermark

طراحی لوگو Logo Design Lettermark

3. لوگو ترکیبی

علامت ترکیبی هر دو نماد و نام برند را هم زمان نمایش میدهد. این طراحی به معرفی مستقیم برند شما کمک می کند زیرا دو نسخه متفاوت از هویت شما را به طور همزمان بیان می کند.

طراحی لوگو Logo Design Combination mark

طراحی لوگو Logo Design Combination mark

4. لوگو نماد Brand mark

هر لوگویی همراه با متن نیست. برخلاف طرح‌هایی که تاکنون در مورد آن صحبت کرده‌ایم، لوگوی نماد از نقاشی‌ها به عنوان شناسه برند استفاده می‌کند و نه چیز دیگری.

طراحی لوگو Logo Design Brand mark

طراحی لوگو Logo Design Brand mark

هنگام انتخاب لوگو چه نکاتی را باید در نظر گرفت

علاوه بر انتخاب بین انواع طراحی لوگو، فاکتورهای دیگری در هنگام ایجاد لوگو نقش دارند. انتخاب بهترین طرح لوگو به شما کمک می کنید طرحی عالی و با فهومی داشته باشید ولی این کافی نیست. طراحی لوگو باید شما را به اهدافتان برساند. در این بخش سه مورد مهم را مطرح می کنیم که به شما در انتخاب لوگوی مناسب برای برندتان کمک می کند.

1. مقیاس پذیری

یک لوگوی موثر یک لوگوی کاربردی است. شما می خواهید مطمئن شوید که لوگوی شما در ابعاد یا اندازه های مختلف به خوبی نمایش داده می شود. این به شما امکان می دهد زمان کمتری را برای استفاده از آن در سایر مواد مانند کارت ویزیت یا وب سایت داشته باشید. صرف نظر از موادی که لوگوی خود را روی آن قرار می دهید، باید خوانا و قابل درک باشد.

2. اهداف برند

آیا می‌خواهید برند شما هیجان‌انگیز شناخته شود؟ آیا می خواهید جذاب به نظر برسد؟ شناسایی اهداف برند شما نقش مهمی در انتخاب لوگو دارد. بهتر است بازار خود را مطالعه کنید تا بیشتر متوجه شوید که چگونه می توانید شرکت خود را منحصر به فرد و به یاد ماندنی معرفی کنید.

3. رقبا

لوگوی شما نباید تقلیدی از لوگوی مشابه باشد این ممکن است مشتریان را گیج کند و تأثیر هویت برند شما را کاهش دهد. شما می خواهید مطمئن شوید که لوگوی شما شبیه سایر لوگوهای موجود در بازار نیست تا از این امر جلوگیری کنید.

راه های سفارش طراحی لوگو

امروزه، گزینه های زیادی برای انتخاب شرکت های طراحی لوگو از سمت مشتری وجود دارد. هر کدام دارای امتیازات منحصر به فرد و همچنین قیمت های متفاوتی هستند. ولی اینکه کدام برای شما مناسبتر است به شما بستگی دارد.

در زیر مواردی را جهت راهنمایی شما وجود دارد:

1. شرکت های طراحی لوگو

استفاده از یک آژانس برای ایجاد هویت برند ممکن است برای برخی پرهزینه باشد. با این حال، با این روش می توانید مطمئن شوید که متخصصان می توانند هر قدم شما را راهنمایی کنند. این شرکت‌ها اغلب راه‌حل‌های برندسازی دیگری مانند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات و سایر پیشنهادات را برای ارائه خدمات کامل دارند.

2. پلتفرم های پروژه محور

در حال حاضر تعداد زیادی پلتفرم پروژه محور در اینترنت وجود دارد. می توانید از این برای اجرای مسابقات طراحی لوگو استفاده کنید. از نظر هزینه، این گزینه میان رده است. این شما را با طراحان آزاد مرتبط می کند که طرح های پیشنهادی طراحی را برای انتخاب شما ارسال می کنند. از موارد ارسال شده، می توانید موردی را که بیشتر دوست دارید پیدا کنید و از آن برای هویت خود استفاده کنید.

3. سایت های آنلاین سازنده لوگو

برای کسانی که بودجه زیادی برای کمک های حرفه ای ندارند، سایت های آنلاین سازنده لوگو یا تولیدکننده آرم و نشانه انتخاب خوبی هستند. این گزینه ای است که خودتان انجام دهید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما کاملاً از صفر شروع کنید. مولدهای لوگوی آنلاین کتابخانه های طراحی و همچنین ابزارهایی را برای سفارشی کردن عناصر طراحی با توجه به میل شما ارائه می دهند.

نتیجه: لوگوها به مشاغل با اندازه های مختلف اجازه می دهند تا برند خود را به صورت استراتژیک ارائه کنند. این قطعه نسبتاً کوچک طراحی گرافیکی به طرز چشمگیری بر نحوه درک شما تأثیر می گذارد. هنگامی که به درستی انجام شود، می تواند معجزه ای برای برند شما ایجاد کند و رشد کسب و کار را تقویت کند.
منبع:
https://www.bigcommerce.com/ecommerce-answers/what-is-a-logo-design/

معنی پشت رنگ های لوگو
هنگامی که یک لوگو ایجاد می کنید، یکی از بزرگترین تصمیم ها انتخاب رنگ های برندتان است. انتخاب پالت مناسب به تثبیت هویت شما کمک می کند و به طرح های شما تطبیق پذیری می بخشد.

انتخاب رنگ همچنین با ایجاد ارتباط بصری با ارزش‌ها و شخصیت شرکت شما به لوگوی شما عمق می‌دهد. ترکیب مناسب می تواند به صورت بصری احساسی را که شرکت شما ارائه می کند به مصرف کنندگان منتقل کند.

بیش از جذابیت زیبایی شناختی، رنگ ها به برند شما کمک می کنند تا در سطح روانشناختی عمیق تری با مصرف کنندگان ارتباط برقرار کند. هنگامی که لوگو و پالت رنگ برند خود را انتخاب می کنید، احساسات و تداعی هایی را نیز انتخاب می کنید که به دنبال برانگیختن آن هستید.

این روانشناسی رنگ ها در هنگام ساختن هویت یک برند، توجه مهمی است. پالت مناسب می تواند معنای عمیقی را در مورد ارزش های شما منتقل کند و رفتارهای خاص را برانگیزد. با گسترش، انتخاب های اشتباه می تواند برای تصویر برند شما مضر باشد.

علم بارها نشان داده است که مغز ما به روش‌های مختلف به رنگ‌های خاص واکنش نشان می‌دهد. با درک اینکه هر رنگ چگونه بر ذهن و احساساتی که برمی انگیزد تأثیر می گذارد، می توانید برند مؤثرتری ایجاد کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که این یک زمینه ظریف و پیچیده است که نیاز به تفکر دقیق دارد. در نظر بگیرید که چگونه هر یک از این رنگ ها بر احساسات و روانشناسی تأثیر می گذارد:

قرمز
یکی از رنگ های اصلی و نماد جهانی اشتیاق، خشم و هیجان، قرمز رنگ محبوب در برندسازی است. اگر به دنبال یک تصویر برند پر سر و صدا، بازیگوش و جوان هستید، قرمز یک گزینه ایده آل است. اگر رویکردی محافظه‌کارانه‌تر را ترجیح می‌دهید، قرمز نباید در رادار رنگی شما باشد.

پیوندهای رایج برای قرمز عبارتند از:
ملایمت
انرژی
داستان عاشقانه
گرما
عشق
راحتی

رنگ زرد
این رنگ گرم نمونه درخشانی از دوستی و شادی است. برندهایی که به دنبال جذب مصرف کنندگان با آغوشی آرام، گرم و انرژی جوان هستند، باید به سمت زرد نگاه کنند. علاوه بر این، رنگ می تواند هویتی بازیگوش و مقرون به صرفه ایجاد کند.

پیوندهای رایج برای رنگ زرد عبارتند از:
دوستانه
بشاش
جوانی
انرژی
مثبت بودن
خوشبختی

نارنجی
نارنجی پسر عموی زرد بازیگوشتر و پرانرژی است. در حالی که از رنگ‌های ملایم‌تر زرد استفاده می‌کند، احساسات نیروبخش‌تر و فعال‌تری را با رنگ قرمز ترکیب می‌کند. نارنجی برای برندهایی که به دنبال ایجاد احساس سرزندگی و شادی هستند، مانند شرکت های مسافرتی، عالی است. تهاجمی بودن آن که به دلیل صمیمیت تعدیل شده است، رنگی عالی برای فراخوانی برای اقدام ارائه می دهد.

پیوندهای رایج برای رنگ نارنجی عبارتند از:
انرژی
هیجان
رفاه
گرما
بازیگوشی
تغییر دادن

رنگ بنفش
برای برندهایی که سعی در تراوش کردن هوای پیچیدگی و سلطنتی دارند، بنفش یک انتخاب برتر است. همچنین برای کسانی که تلاش می کنند خلاقیت و هویت آرامش بخش خود را به نمایش بگذارند، یک انتخاب عالی است. بنفش انتخاب برتر برندهایی مانند لوازم آرایشی و شرکت‌های خرده‌فروشی سطح بالا است. کسانی که به دنبال جذابیت وسیع‌تر و ساده‌تر هستند، باید از رنگ‌های بنفش تیره اجتناب کنند.

پیوندهای رایج برای رنگ بنفش عبارتند از:
آگاهی معنوی
لوکس
اعتبار
صداقت
کیفیت بالا
درون نگری

سبز
سبز یکی از رنگ‌های آرام‌بخش است، زیرا چشم را مجبور به انجام تنظیمات نمی‌کند. رنگ نشان دهنده حس تعادل و آرامش و همچنین ارتباط با طبیعت است. برندهایی که به دنبال به تصویر کشیدن فرصتی برای شروع تازه و امنیت هستند، می توانند رنگ سبز را راهی برای آرامش ذهن در نظر بگیرند. رنگ‌های گرم پرانرژی را در بر نمی‌گیرد، بنابراین شرکت‌هایی که به دنبال بیانیه‌ای جسورانه هستند ممکن است آن را ترجیح ندهند.

پیوندهای رایج برای سبز عبارتند از:
طبیعت
سلامتی
ثروت
آرامش
هارمونی
باروری

آبی
آبی مانند دریاهای آرام، حس آرامش و آگاهی معنوی را همراه با احساس اعتماد القا می کند. آبی یک انتخاب عالی برای برندهای بهداشتی و پزشکی است که سعی در القای حس آرامش و شفا دارند. از سوی دیگر، بلوز عمیق تر به برندهای شرکتی حس اعتماد به نفس و حرفه ای بودن را ارائه می دهد. با این حال، استفاده بیش از حد از رنگ آبی می تواند یک برند را سرد و جدا جلوه دهد.

پیوندهای رایج برای رنگ آبی عبارتند از:
خرد
وفاداری
معنویت
رمز و راز
پیچیدگی
قابل احترام بودن

رنگ قهوه ای
رنگ های عمیق قهوه ای حس جدی بودن را بدون ته رنگ قوی تر مشکی القا می کند. نرم‌تر می‌ماند و ارتباط آن با رنگ‌های طبیعی آن را به انتخابی پایه‌تر تبدیل می‌کند. برندهایی که به دنبال به تصویر کشیدن حس حمایت و اطمینان آرام هستند، می توانند با رنگ قهوه ای خوب عمل کنند. ارتباط آن با طبیعت نیز حسی ناهموار و در عین حال گرم را ارائه می دهد.

پیوندهای رایج برای رنگ قهوه ای عبارتند از:
طبیعت
قابلیت اطمینان
جدی بودن
اعتماد به نفس
امنیت
دوستی

رنگ صورتی
سایه های صورتی که اغلب به عنوان زنانه ترین رنگ در نظر گرفته می شوند، با این وجود همه کاره هستند. از آنجایی که رنگ قرمز روشن‌تری دارد، برندهایی که از رنگ صورتی استفاده می‌کنند، می‌توانند حس انرژی و شادی همراه با درک آرامش آرامش‌بخش را حفظ کنند. این احساسی است که گاهی با رابطه جنسی و تمایلات جنسی همراه است. همچنین نوری محرک می تابد که تسکین می دهد و اصل زنانه را به ما یادآوری می کند.

تداعی های رایج برای صورتی عبارتند از:
آرامش جسمی
گرما
عشق
جنسیت
داستان عاشقانه
زنانگی

خاکستری
بر خلاف بسیاری از رنگ های دیگر، خاکستری یکی از خنثی ترین سایه های موجود است. برندها اغلب آن را به خاطر احساس جاودانه، کاربردی و بی طرفانه اش انتخاب می کنند. به طور ایده آل به عنوان رنگ ثانویه برای ارائه پس زمینه آرام تر و خنثی تر به رنگ های پررنگ استفاده می شود، اگرچه برخی از شرکت ها (مانند اپل) با موفقیت چشمگیری از آن استفاده می کنند.

پیوندهای رایج برای خاکستری عبارتند از:
عملی بودن
بهره وری
بی زمانی
کلاسیک
جدی
رمز و راز

مشکی
با توجه به عدم وجود رنگ ها، مشکی همچنان می تواند رنگ قدرتمندی برای گنجاندن در برندسازی باشد. مشکی به طور سنتی نمادی از حرفه ای بودن و جدیت است. با این حال، می‌توان از آن برای برانگیختن احساسات ظرافت، ماهیت و قدرت نیز استفاده کرد. برندهایی که مشکی را انتخاب می کنند به دنبال بیانیه ای قدرتمند هستند و حس اقتدار و احترام را منتقل می کنند.

پیوندهای رایج برای رنگ سیاه عبارتند از:
قدرت
استحکام – قدرت
هوش
زرق و برق
لوکس
نوین

سفید
رنگ سفید معمولا نادیده گرفته می شود یا به پس زمینه منتقل می شود، اما این رنگ خنثی مهم است. این می تواند به عنوان یک رنگ ثانویه برای ایجاد کنتراست عمل کند و می تواند پس زمینه ای تمیز و ساده برای یک لوگو ارائه دهد. رنگ سفید یک رنگ بازتابنده است که نشان دهنده خلوص، پیچیدگی و کارایی است. برندهایی که سعی در انتقال سطحی از انحصار و تجمل دارند می توانند از رنگ سفید برای موفقیت چشمگیر استفاده کنند.

پیوندهای رایج برای رنگ سفید عبارتند از:
بهداشت
خلوص
پاکیزگی
وضوح
جوانان
بی گناهی

به سوی تو
رنگ ها جنبه مهمی از هویت برند شما هستند. هنگامی که یک لوگو ایجاد می کنید، باید کمی زمان بگذارید تا هر رنگ در مورد شرکت شما چه می گوید. درک درست ترکیب رنگ ها می تواند به شما در انتقال بهتر پیامتان کمک کند.

در مورد احساساتی که سعی در برانگیختن آنها دارید فکر کنید و اینکه چگونه می خواهید مصرف کنندگان به برند شما پاسخ دهند. با انتخاب ترکیب رنگ مناسب، می‌توانید به برند خود کمک کنید تأثیری ماندگار بگذارد که ارتباط قوی‌تری با مخاطبان شما شکل می‌دهد.

برای شروع فرآیند طراحی خود، یک لوگو به صورت آنلاین با Tailor Brands ایجاد کنید، و به طور خودکار رنگ های برند را برای طراحی لوگو خود انتخاب کنید.

منبع: https://www.tailorbrands.com/logo-maker/logo-colors#:~:text=More%20than%20just%20aesthetic%20appeal,you’re%20seeking%20to%20evoke.