گرافیک موشن چیست؟

موشن گرافیک قطعاتی از انیمیشن یا فیلم دیجیتال است که توهم حرکت یا چرخش را ایجاد می کند و معمولاً برای استفاده در پروژه های چند رسانه ای با صدا ترکیب می شود. موشن گرافیک معمولاً از طریق فناوری رسانه الکترونیکی نمایش داده می شود، اما ممکن است از طریق فناوری دستی نیز نمایش داده شود. این اصطلاح، گرافیک های ایستا را از گرافیک هایی که در طول زمان ظاهری متحول کننده دارند، بدون تعیین بیش از حد فرم، متمایز می کند. در حالی که هر شکلی از انیمیشن تجربی یا انتزاعی را می توان موشن گرافیک نامید، این اصطلاح معمولاً به طور واضح تر به کاربرد تجاری انیمیشن و جلوه ها در ویدیو، فیلم، تلویزیون و برنامه های تعاملی اشاره دارد.

از زمانی که موشن گرافیک برای اولین بار وارد صحنه شد، بحث در مورد مرز بین آنها و انیمیشن کامل وجود داشت. تیتراژ ابتدایی فیلم روانی هیچکاک نمونه اولیه موشن گرافیک است که در آن تلفیق صدا، حرکت و طراحی گرافیکی به خوبی با هم ترکیب می شوند.

موشن گرافیک راهی برای برقراری ارتباط با بیننده و عمق بخشیدن به داستان است. همراه با موسیقی و کپی موثر می توانند به ما پیام بدهند. ما از آنها برای ایجاد تبلیغات، دنباله عنوان برای فیلم ها و ویدیوها و به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می کنیم. بسیاری از الگوهای ما از موشن گرافیک برای کمک به شما در انتقال پیام خود استفاده می کنند.

تاریخچه موشن گرافیک

استفاده از انیمیشن های گرافیکی متحرک از اوایل دهه 1800 شروع شد. والتر روتمان، فیلمبردار آلمانی، ساخت فیلم انتزاعی را با استفاده از اشکال و فرم‌ها تجربه کرد و اولین فیلم شناخته شده‌ای را تولید کرد که از گرافیک متحرک استفاده می‌کرد.

نابغه های دیگری مانند جان ویتنی سکانس های عنوان موشن گرافیک را برای فیلم های آلفرد هیچکاک خلق کردند. همانطور که در وب‌سایت ویکی‌پدیا مشخص شده است، سائول باس همچنین به توسعه گرافیک‌های متحرک با دنباله‌های عنوانی که برای ارتباط مؤثر با حال و هوای فیلم شناخته شده بودند، کمک کرد. Saul Bass شخصی بود که پشت سر برخی از نمادین ترین عناوین افتتاحیه مانند سرگیجه قرار داشت.

در طول سال ها، موشن گرافیک به یک شکل هنری رایج تبدیل شده است که در فیلم ها، تلویزیون، محتوای آموزشی، فروش و ویدیوهای بازاریابی استفاده می شود.

  • موشن گرافیک در ویدیوهای توضیح دهنده
    اکثر برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، تبلیغات ویدیویی و ویدیوهای توضیحی از انیمیشن های گرافیکی متحرک استفاده می کنند.
  • موشن گرافیک مخاطبان شما را درگیر می کند
    ظهور موشن گرافیک دیجیتال عمدتاً به دلیل توانایی آن در روشن کردن یک مفهوم و تجسم به زیباترین روش است. اگرچه “مفهوم” و “تجسم” این نقطه ها را به مفهوم گفتن یک “داستان” نیروبخش متصل می کند. از آنجایی که بیش از 92 درصد خریداران تحت تأثیر تصمیم گیری نهایی برای خرید خود از طریق ویدیوهای آنلاین هستند – باید گزینه ای را که می تواند فوراً توجه آنها را به خود جلب کند ریشه کن کنید. علاوه بر این، ویدیوهای موشن گرافیک برای ارسال در رسانه های اجتماعی عالی هستند و همیشه آنها را در اکثر ویدیوهای تبلیغاتی تلویزیونی پیدا می کنید.

انیمیشن چیست؟

انیمیشن اصطلاح گسترده تری است که موشن گرافیک تحت آن قرار می گیرد. انیمیشن سابقه ای بیش از 100 سال دارد.
هر تکنیکی که اشیا یا تصاویر ثابت را به حرکت در می‌آورد، انیمیشن است – خواه کارتون‌های دست‌کشیده، CGI، انیمه، کلیمیشن یا موشن گرافیک باشد. این دسته بندی ها متقابل نیستند. اکثر موشن گرافیک ها با CGI انجام می شوند، اما از نظر تئوری می توانید موشن گرافیک های دستی را نیز انجام دهید.

آنچه که موشن گرافیک را از انواع دیگر انیمیشن ها جدا می کند محتوا است. موشن گرافیک معمولاً با تنظیم اشیاء انتزاعی، متن و سایر عناصر طراحی گرافیکی در حرکت مرتبط است. زنده کردن یک نمودار، اینفوگرافیک یا طراحی وب با استفاده از حرکت، به طور کلی «انیمیشن» است، اما به طور خاص، نوعی انیمیشن است که به آن گرافیک حرکتی می‌گویند.

در مقابل، انیمیشن به عنوان یک فرم هنری خاص بیشتر بر روی جلوه‌های سینمایی و تکنیک‌های داستان‌گویی تمرکز می‌کند تا یک روایت را بسازد.

اینطور فکر کنید: اگر ویدیوی شما گرافیک را برای نشان دادن یک نکته به حرکت در می آورد، به آن موشن گرافیک می گویند. اگر ویدیوی شما دارای شخصیت انسانی است که به یک سفر احساسی می‌رود، احتمالاً «انیمیشن» نامیده می‌شود.

پس چه زمانی از اصطلاح انیمیشن در مقایسه با موشن گرافیک استفاده می کنید؟

از انیمیشن برای داستان استفاده می شود. هرکسی که فیلمی از پیکسار دیده باشد می‌داند که انیمیشن می‌تواند یک رسانه داستان‌گویی قدرتمند باشد. موشن گرافیک می تواند داده های آماری را زنده کند، اما انیمیشن می تواند شخصیت ها را با روایت های احساسی، خلاقیت و بیان هنری زنده کند.

انیمیشن گران تر است. تولید موشن گرافیک معمولا راحت تر است. این یک شکل کمتر پیچیده از انیمیشن است. اما وقتی شروع به نگاه کردن به CGI فوتورئالیستی، آثار هنری طراحی شده یا نقاشی شده با دست، و تکنیک های استاپ موشن می کنید، انتظار داشته باشید که پول بیشتری سرمایه گذاری کنید.

موشن گرافیک در مقابل انیمیشن:

چه زمانی باید از هر تکنیک استفاده کرد؟

این راز نیست که اینترنت ویدیوها را دوست دارد. فرقی نمی‌کند که گرافیک متحرک یا سایر سبک‌های انیمیشن را انتخاب کنید، ویدیوها به طور کلی تعامل، ترافیک و تبدیل بهتری دارند.

ویدئو، نوع اول محتوای ترجیحی برندها است که 93 درصد از بازاریابان دیجیتال می‌گویند که ویدئوهای رسانه‌های اجتماعی، مشتریان جدید را به دست آورده‌اند. بیش از نیمی از کاربران پس از تماشای یکی از ویدیوهای یک برند در رسانه های اجتماعی، با آن درگیر شدند.

با این حال، شما فقط هیچ ویدیویی نمی‌خواهید، بلکه ویدیویی را می‌خواهید که با برند و اهداف تجاری شما مطابقت داشته باشد. بنابراین، آیا از موشن گرافیک یا انیمیشن استفاده می کنید؟

چه زمانی از موشن گرافیک استفاده کنیم؟

موشن گرافیک برای ترسیم یا تاکید بر حقایق و نشان دادن نکته ای که می خواهید بیان کنید بهترین هستند. موشن گرافیک زمانی استفاده می شود که نیازی به روایت یا داستان سرایی نباشد.

ویدیوهای موشن گرافیک می توانند خدمات یا محصولات پیچیده شما را تجزیه کرده و به شکلی به یاد ماندنی ارائه دهند. به یاد داشته باشید که موشن گرافیک کمک بصری اصلی آنهاست، بنابراین آنها در آموزش ایده های سخت درک از طریق تصاویر عالی هستند.

چه زمانی از سایر تکنیک های انیمیشن استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید جنبه‌های احساسی یک داستان را برجسته کنید، روایتی را ارائه دهید، یا اگر نیاز دارید با مخاطب خود در سطح احساسی ارتباط برقرار کنید، می‌خواهید با انواع انیمیشن‌های دیگر بروید.

داستان‌ها به ایجاد ارتباط عمیق‌تری بین شما و مخاطبان هدفتان کمک می‌کنند و انواع دیگر انیمیشن‌ها برای ایجاد این نوع روایت‌ها مناسب‌تر هستند.

بازاریابی در حرکت

وقتی در مورد موشن گرافیک و انواع دیگر انیمیشن صحبت می کنیم، به یاد داشته باشید: همپوشانی های زیادی بین آنها وجود دارد و گاهی اوقات تشخیص آنها از هم سخت می شود.

اما مهم نیست که از چه نوع ویدیوی متحرکی استفاده می کنید، در مسیر خود به سمت محتوای جذاب تر برای مخاطبان خود هستید.